Στο χορτάρι… ασταμάτητος!

0
ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, είδε τις ευκαιρίες να βρίσκουν δοκάρια και τον Ζίβκοβιτς να κατεβάζει ρολά αλλά οι αλλαγές του Λουτσέσκου έκαναν τη μεγάλη ανατροπή (2-1 την Ξάνθη)!

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις ήταν το βασικό σχήμα που παρέταξε ο Ράζβαν Λουτσέσκου με σύστημα 4-2-3-1....
Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Αζεβέδο, Κρέσπο, Βαρέλα και Βιεϊρίνια η τετράδα της άμυνας, οι Μαουρίσιο και Κάνιας τα αμυντικά χαφ, μπροστά τους ως επιτελικός ο Ελ Καντουρί, οι Τζάλμα και Λημνιός στις πλευρές και ο Πρίγιοβιτς στην κορυφή της επίθεσης. Ίδιο σχηματισμό είχε και η ενδεκάδα της Ξάνθη, με τον Κάστρο να είναι ο μοναδικός προωθημένος της ακριτικής ομάδας.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, καθώς η Ξάνθη δεν έμεινε μόνο στα ανασταλτικά της καθήκοντα αλλά έψαξε το γκολ, ενώ και ο ΠΑΟΚ έμοιαζε ευάλωτος στα μετόπισθεν. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με ένα μακρινό σουτ του Φλίσκα στο 3′, με τον Δικέφαλο να απαντάει στο 11′, μετά σέντρα του Αζεβέδο και κεφαλιά του Πρίγιοβιτς που έφυγε άουτ.

Στο 16′, το σκορ άνοιξε λόγω μιας κακής επιστροφής του Κρέσπο και λάθος συνεννόησης με τον Πασχαλάκη, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Γέντρισεκ και με σουτ έκανε το 0-1. Οι παίκτες του Λουτσέσκου, παρότι δεν είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, έψαξαν την ισοφάριση και έχασε μερικές μεγάλες ευκαιρίες για να το κάνουν, πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 29′, ο Ζίβκοβιτς έβγαλε ενστικτωδώς εξ επαφής κεφαλιά του Ελ Καντουρί, ενώ, μετά από σέντρα του Πρίγιοβιτς στο 36′, ο Μαουρίσιο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι. Τελικά, παρά την πίεση που άσκησε ο ΠΑΟΚ, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του 45λεπτου που βρήκε την Ξάνθη να προηγείται με 0-1.

Με δοκάρι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για τον Δικέφαλο. Στο 55′, μετά από σέντρα από δεξιά, ο Βαρέλα στάθηκε άτυχος στην κεφαλιά που επιχείρησε, ενώ κάτι ανάλογο έγινε και δυο λεπτά αργότερα. Μετά από σέντρα του Λημνιού από αριστερά, ο Ελ Καντουρί εξ επαφής έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ. Στο 58′, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια έσωσε δύσκολα ο Ζίβκοβιτς, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει ολοένα και περισσότερο τον αντίπαλό του.

Τη σημείο-κλειδί ήταν το 67′, όταν Μπίσεσβαρ και Σάχοφ πέρασαν στο ματς αντί των Λημνιού και Κάνιας, και ένα λεπτό αργότερα έδωσαν τη λύση. Στην πρώτη τους επαφή με την μπάλα, στο 68′, ο Σάχοφ έβγαλε τη σέντρα και ο Μπίσεσβαρ με κεφαλιά έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν, ανέβασαν κι άλλο στροφές και έχασαν νέες ευκαιρίες με σουτ των Τζάλμα στο 73′ και Μπίσεσβαρ στο 74′.

Στο 83′, μπήκε και ο Κουλούρης αντί του Αζεβέδο, στο τελευταίο χαρτί του Λουτσέσκου. Και αυτή η αλλαγή του Ρουμάνου πέτυχε γκολ στο επόμενο λεπτό! Στο 85′, μετά από σέντρα-φάουλ του Μπίσεσβαρ, ο Έλληνας φορ με προβολή έκανε το 2-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, καθώς οι επόμενες ευκαιρίες του ΠΑΟΚ δε βρήκαν στόχο…

Γκολ: Μπίσεσβαρ 68′, Κουλούρης 85′ / Γέντρισεκ 16′ (σουτ)